"Wzorcowa" inwestycja Orange w nową infrastrukturę ;)

Pytania i informacje dotyczące usługi Neostrada TP i Multipakiet TP (VOIP, Video on demand, etc)

Topic author
domaru
Nowicjusz
Nowicjusz
Numer GG: 0

"Wzorcowa" inwestycja Orange w nową infrastrukturę ;)

Nieprzeczytany post autor: domaru » 31 mar 2014, 19:04

Witajcie,
Do napisania na tym forum skłonił mnie paradoks jaki dotarł do mnie ostatnio:

Sytuacja ma miejsce w małej miejscowości Lesznowola blisko naszej stolicy Warszawy, a dokładnie na ulicy Poprzecznej. Na samej ulicy jest około 10 budynków jednorodzinnych plus osiedle domków szeregowych (dwa etapy po około 12 budynków dwurodzinnych razem ponad 40 lokali). Około 18 miesięcy temu szanowny operator kładł tam światłowody, stawiając co 50m słupki telekomunikacyjne. Wypadają one przy każdym domku oraz po jednym przy obu wjazdach na osiedle. Nie wiem ile wydali na samą linię, ale nie mają na całą linię chyba jednego klienta, który sam sobie wkopał w ogródku kabel na dziko i poszedł i poprosił o instalację. Najbardziej kuriozalnie wygląda sytuacja na osiedlu gdzie wszystkie domki mają instalację telefoniczną, lecz brakuje kabla od słupka do poszczególnych szeregów po terenie osiedla. Co ciekawe rozrzucono ulotki o super promocji, tylko po to, żeby wszystkim zainteresowanym oświadczyć, że muszą się porozumieć ze wszystkimi pozostałymi mieszkańcami jednocześnie oraz z administracją i złożyć się na ten kabel, wynajmując prywatną firmę.

Nie zrozumcie mnie źle, nie kwestionuję kto i w jakiej części ma płacić za instalację na osiedlu, ale takie podejście jest z góry skazane na porażkę. Jeżeli zakładali, że będą sobie czekać spokojnie aż poszczególni mieszkańcy się sami zorganizują, to mogli na razie nie kłaść tej linii. Wydaje się to oczywiste ale widać tutaj panują inne zasady, lepiej wydać kupę kasy, a potem się pomyśli. Wystarczyłoby zaproponować wykonanie takiej instalacji własną ekipą na koszt mieszkańców. Jeżeli to by się nie udało to zapewne nawet pokrycie części kosztów spowoduje że inwestycja nie będzie stratna. Być może jednak w raportach managerów sumaryczne słupki dalej są na plusie i nie ma z takimi rzeczami problemu.

domaru

PS: W jaki sposób można się dogadać z TP w sprawie poprowadzenia tej linii? Mój znajomy, który tam mieszka twierdzi, że koszt wykonania tej instalacji na całym osiedlu przez firmę z zewnątrz to prawie 10000 zł a wiadomo, że nie wszyscy będą zainteresowani partycypacją w kosztach, zwłaszcza jeżeli miała to by być kwota rocznego abonamentu internetu 3G. Chętnie by zadzwonił/napisał i się dopytał o taką możliwość.