Czy w przyszłości mogę liczyć na lepszą prędkość?

Pytania i informacje dotyczące usługi Neostrada TP i Multipakiet TP (VOIP, Video on demand, etc)

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik
Numer GG: 0

Czy w przyszłości mogę liczyć na lepszą prędkość?

Nieprzeczytany post autor: prayy » 01 paź 2016, 19:41

Witam

Mam pytanie dość teoretyczne. Mieszkam w małej wiosce w Lubelskim, do najbliższego miasta/miasteczka mam ~17km. Z dostępności usług internetowych po kablu jest opcja tylko neostrady do 10Mb/s. Do miejscowości, w której jest centralka mam 4km, stąd też synchro na poziomie 4Mb/s w dół. W owej miejscowości wg. strony Orange oferują internet do 20Mb/s. W związku z tym zastanawiam się czy jeżeli w przyszłości położą lepsze kable, czy coś tam zmodernizują w tej miejscowości, gdzie jest centrala, mogę liczyć na wzrost transferów w mojej miejscowości? Szczerze mówiąc nie liczę na to, że dociągnął jakieś światłowody do mojej wioski, jest to praktycznie rzecz biorąc nierealne. Jednak modernizacja sieci w tej miejscowości, dokładnie chodzi o Kraśniczyn jest jak najbardziej realna i gdzieś natknąłem się na wykaz inwestycji w światłowody w woj. Lubelskim i właśnie Kraśniczyn jest brany pod uwagę, jak i również kilka pomniejszych miejscowości wokół niego. Mojej jednak tam zabrakło.

kuba_b
Wiarus
Wiarus
Łącze: Neostrada Fiber

Re: Czy w przyszłości mogę liczyć na lepszą prędkość?

Nieprzeczytany post autor: kuba_b » 01 paź 2016, 22:02

Ja bym na zbyt wiele nie liczył. Jeśli chciałbyś rzeczywiście mieć coś więcej to musieliby bliżej Ciebie zrobię szafę ONU, żebyś miał krótszą linię mówiąc najprościej. Jakie są plany Orange? Nikt chyba dokładnie nie wie. Kiedyś istniało szumne porozumienie między nimi a UKE, ale w którymś momencie zdaje się padło.
Obrazek

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: prayy » 02 paź 2016, 12:41

@kuba_b, a mógłbyś zerknąć na tę stronę: http://www.lubelskie.pl/index.php?pid=1550
W poniższych załącznikach jest mowa o rozbudowie sieci i miejscowość Kraśniczyn i Surhów (gm. Kraśniczyn) są wymienione i oznaczone jako "węzły dystrybucyjne", a moja wieś Chełmiec ma oznaczenie "Szary nieproblematyczny". Co to może oznaczać?

kuba_b
Wiarus
Wiarus

Nieprzeczytany post autor: kuba_b » 02 paź 2016, 16:05

Akurat sieciami tego typu się nie interesowałem szczerze mówiąc. Za to gdzieś powinien w tych dokumentacjach być słownik, który te wszystkie pojęcia wyjaśnia.
Obrazek

marcin_ketrzyn
Moderator
Moderator
Łącze: Neostrada

Nieprzeczytany post autor: marcin_ketrzyn » 03 paź 2016, 18:30

Ja mieszkam w wiosce gminnej i tu jest 80. Mój kolega mieszka na totalnej wsi, 10 budynków i ma tłumienie 2,5 , więc nie ma reguły :)
Obrazek

Attenuation: 8.4 dB SNR Margin: 8.9 dB Rate (Kbps): Downstream 85198 Upstream 8567 Attainable Rate (Kbps): 93420

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: prayy » 05 paź 2016, 23:09

Chodzi bardziej o stronę techniczną, czy w przypadku gdyby doprowadzili światłowody do wioski gminnej 4km ode mnie i możliwa prędkość by się zwiększyła do powiedzmy tych 40Mb to czy w takim wypadku u mnie również możliwości by nieco się poprawiły i z tych 4Mb/s powiedzmy chociaż do 6-8Mb/s by skoczyło.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 06 paź 2016, 9:35

To tak nie działa, światłowody nic nie dają, ważna jest długość kabla od domu do centrali.
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

marcin_ketrzyn
Moderator
Moderator

Nieprzeczytany post autor: marcin_ketrzyn » 07 paź 2016, 15:25

Jeżeli w Twojej wiosce blisko Ciebie postawią centralę to owszem możliwości się poprawią
Obrazek

Attenuation: 8.4 dB SNR Margin: 8.9 dB Rate (Kbps): Downstream 85198 Upstream 8567 Attainable Rate (Kbps): 93420

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 07 paź 2016, 16:12

marcin_ketrzyn pisze:Jeżeli w Twojej wiosce blisko Ciebie postawią centralę to owszem możliwości się poprawią

Raczej bym na to nie liczył. że dla kilkunastu abonentów wydadzą z 50 kawałków.

-projekt
-grunt
-prąd
-światełko
-sama centrala z osprzętem
-dodatkowa kanalizacja
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: prayy » 08 paź 2016, 16:26

Dzięki za odpowiedzi. Wychodzi na to, że nie mam co liczyć na poprawę prędkości. Jedyną możliwą alternatywą pozostaje mobilny z limitami, a w takim wypadku wolę już to 4Mb/s.

Awatar użytkownika

Scenic
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: Scenic » 12 paź 2016, 22:35

Jest jeszcze LTE z całkiem znosmym limitem 100GB ewentualnie jakas radiówka na 5GHz . Może ktos coś oferuje.

U mnie od niedawna kopią swiatłówód FTTH jest radiówka jest LTE i neo VDSL.

A mieszkam w małej wiosce . :wink:

Co do modernizacji orange to w mojej wiosce odkąd postała siec nie widziałem jakis modernizacji kabli owszem dodali nowy wezeł do centrali DSLAM, karty VDSL ale nic po za tym. Teraz to chyba skupiają sie na światłowodzie, bo w miedzi nie ma przyszłości jako takiej. :wink:
2+2=4

Obrazek

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: prayy » 13 paź 2016, 12:30

Nad LTE się zastanawiałem i to dość solidnie. Jednak te 100GB i tak będzie nie wystarczające. Co prawda jest niby ten "no limit" w plusie, jednak przy intensywnym korzystaniu z internetu w moim domu, prawdopodobnie nałożyliby lejek. Najwięcej danych idzie na youtube, czy streamy. Jeżeli na te usługi patrzyliby z przymrużeniem oka, może udałoby się nie dostać lejka, jednak póki co taka "ruletka" to nie dla mnie. Zdecydowałem się przedłużyć neo na kolejne 2 lata, może przez ten czas sieć mobilna się jakoś sensowniej rozwinie. Jakby nie patrzeć to technologia LTE jest przyszłościową technologią, tylko potrzeba dać jej trochę czasu.

kuba_b
Wiarus
Wiarus

Nieprzeczytany post autor: kuba_b » 13 paź 2016, 13:12

To czy się rozwinie zależy raczej od lokalizacji. Miasta małe raczej nie mają co liczyć na więcej niż LTE1800 i L800 (chyba, że rozbudowa o kolejne sektory); średnie pewnie kiedyś dostaną LTE2600, a wsie w większości zostaną na L800. Tutaj nie ma się co za bardzo spodziewać cudów - wszędzie montuje się to co się opłaca. A do tego trzeba dodać, że LTE dziś nadaje się do użytku, a w momencie kiedy ruch danych rośnie lawinowo to utrzymanie normalnie działającej technologii będzie bardzo dużym wyzwaniem dla operatorów - w końcu i oni mają po pierwsze ograniczoną szerokość pasma, a do tego ograniczone możliwości przesyłowe szkieletu.
Obrazek

Awatar użytkownika

Scenic
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: Scenic » 14 paź 2016, 11:55

U mnie jest LTE na LTE1800 LTE2100 LTE800 wiec sporo. Nadajnik z racji tego,że mało osób korzysta nie jest za bardzo obciążony no ale może to sie zmienic bo postawili go niedawno jakos rok temu.

Po przekroczeniu 100GB jest nakladany lejek 2Mb/s down i 0,5 Mb/s up. No ale ja sam korzystam, wieć żadko go przekraczam.
Na takim lejku da sie korzystac z internetu chociaż o sciaganie dużych plików już trochę trwa. :wink: Prawie 1GB w godzinę. :wink:

Niektórzy z dala od centrali mają własnie predkosc takiego lejku na neostradzie :wink:
2+2=4

Obrazek

Topic author
prayy
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: prayy » 14 paź 2016, 18:54

@kuba_b, u mnie na wsi jest nadajnik Orange, niecały kilometr ode mnie, a w linii prostej może nawet i 500m. Kolejny nadajnik jest jakieś 1,5km - T-Mobile (plus?), więc gdyby zmodernizowali je to zasięg jak i jakość powinny być dość przyjemne z tego względu, że obsługują one raczej wioski, gdzie ten ruch nie jest taki spory jak w przypadku miast.

@Scenic, zapewne chodzi Ci o ofertę T-Mobile, trochę naczytałem się o nich i różowi wydają się mieć najlepszą ofertę właśnie ze względu na te 2Mb/s lejka, przy których rzeczywiście da się korzystać z internetu w miarę komfortowo i od biedy coś sciągnąć.

Zastanawiam się jeszcze nad Plusem, gdzie w ofercie domowego LTE teoretycznie nie nakładają lejka po przekroczeniu pakietu danych, jednak standardowo w regulaminie jest zapisek o FUP, przez co zabezpieczyli się i pewnie w większości przypadków korzystają z tego przywileju i leją po 64kb/s.

Z drugiej strony przyszłość LTE może być na prawdę ciekawa i myślę, że to kwestia jeszcze kilku lat zanim bez limit będzie jak najbardziej realny. Możliwości rosnął, a to przekłada się na mniejsze obciążenie nadajnika. Ciekawe jak operatorzy "wybierają" osoby najbardziej obiążające sieć. Czy na podstawie ilości popranych danych, czy szacowanym czasie obciążania łącza. Teoretycznie taki zwykły użytkownik, nawet taki który dużo korzysta z torrentów, to dajmy na to pobierze jakiś większy plik ~5GB, co przy LTE będzie trwało kilkanaście minut i na tym poprzestanie. Z drugiej strony mamy streamingi wideo, gdzie również nie wykorzystują one pełnego łącza. Inna sprawa to pewnie CI hardcorowcy uploaderzy, który na warezy uploadują 24/7, ale oni z kolei nie korzystają z limitowanego mobilnego internetu tylko mocne łącza symetryczne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat