Wybór sprzętu do małego hotelu.

Pytania i informacje dotyczące usługi Neostrada TP i Multipakiet TP (VOIP, Video on demand, etc)

Topic author
Yowa@
Użytkownik
Użytkownik
Numer GG: 0

Wybór sprzętu do małego hotelu.

Nieprzeczytany post autor: Yowa@ » 25 paź 2016, 16:54

Witam
W związku z przejściem z technologii ADSL 2+ na VDSL zacząłem szukać nowego sprzętu do stworzenia sieci w małym hotelu.
Do tej pory bardzo dobrze radził sobie WAG200G, problemy z zasięgiem występowały w dwóch pomieszczeniach i to tylko na smartfonach i tabletach. WAG200G po skonfigurowaniu stał się praktycznie bezobsługowy, dlatego szukam równie dobrego lub lepszego sprzętu do VDSL.
Sieć będzie musiała obsłużyć średnio 6 osób, a maksymalnie ok. 20.

Myślę na wyborem spośród poniższych urządzeń:
Router/modem VDSL: Asus DSL-AC56U, DSL-AC52U, DSL-N17U lub używany DrayTek 2760n, 2860n.
Do tego AP: Ubiquiti AirGateway LR - 3 szt. lub Ubiquiti Unifi UAP-LR - 1 szt. lub Ubiquiti AIRrouter HP - 1 szt.

Z początku myślałem także nad routerami mikrotika RB2011UiAS-2HnD-IN i RB951Ui-2HnD, ale odradzono mi te sprzęty ze względu na trudną konfigurację.

Moje pytania:
1) Czy skonfigurawanie DrayTek 2760n i 2860n jest na podobnym poziomie trudności co wcześniej wymienionych asusów?
2) Czy wcześniej wymienione routery nie "zatkają się" przy obsłudze 20 osób (internet używany do przeglądania poczty, serwisów i portali internetowych itp.)?
3) Możecie polecić jakieś inny sprzęt do takiej sieci?

Obecna szybkość łącza internetowego: 10 Mb/s.
Aktualne parametry mojego łącza:
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12442 kbps
Upstream Rate: 1161 kbps
Downstream Margin: 19 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

P.S.
Szukając AP znalazłem pewny chiński wynalazek: http://dmtrade.pl/p6070,wzmacniacz-sygnalu-wifi-2500-mw-34-dbm-2-4-ghz-sunhans-sh-2500.html
Przy takim sprzęcie to musi się glowa gotować :)

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator
Łącze: Neostrada

Re: Wybór sprzętu do małego hotelu.

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 25 paź 2016, 18:54

Konfiguracja jest na podobnym poziomie trudności (w zasadzie to jeśli nie ma się TV/VoIP to nie ma czego konfigurować).
CPU spokojnie da rade z 20 osobami, radio nie koniecznie ;)
Zdecydowanie siedzenie przy czymś takim nie będzie zdrowe.
Taka mikrofalówka dla mrówek.
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Topic author
Yowa@
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: Yowa@ » 25 paź 2016, 19:13

Jak w porównaniu do DSL-AC56U ma się DSL-AC68U?
Czy oprócz trochę lepszego zasięgu i transferu danych Wi-Fi będzie miał jakąś przewagę nad AC56U w moim przypadku? Czy warto dopłacić te 250 zł?
Radio będzie jeszcze obsługiwał AP Ubiquiti UAP LR lub AirRouter HP, więc może dadzą radę?

Scotch
Użytkownik
Użytkownik
Łącze: Neostrada Fiber

Nieprzeczytany post autor: Scotch » 25 paź 2016, 21:26

Jeżeli do tej pory jeden router dawał radę, to tym bardziej nowszy i mocniejszy jak np. rozważany przez Ciebie DSL-AC68U sobie poradzi.
Na forum eko.one.pl jest użytkownik "mkkm2" - z powodzeniem używa w "małym hotelu" TP-Linka TD-W8970 i bardzo go sobie chwali.
Nawet bez rejestracji na w/w forum możesz wyszukać użytkownika, jego tematy i posty - podał również stronę www.
Ja sam używam w/w routerów w piętrowym domu o pow. 300mkw i każdy z nich daje rade pokryć zasiegiem wszystkie pokoje na każdej kondygnacji.
ZyXEL P-2812HNU-F1 + LEDE
Obrazek

Topic author
Yowa@
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: Yowa@ » 25 paź 2016, 21:51

Dzięki za pomoc.
WAG200G tak jak napisałem w 1 poście dawał radę, ale były problemy z zasięgiem, na niektórych urządzeniach.
Jestem już prawie pewien, którego wybiorę. Pozostanie tylko zakup i sprawdzenie na miejscu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat