Z Orange do Vectry (oszustwo, czy słaby router)

Pytania i informacje dotyczące usługi Neostrada TP i Multipakiet TP (VOIP, Video on demand, etc)

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik
Numer GG: 0

Z Orange do Vectry (oszustwo, czy słaby router)

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 20 lip 2018, 16:12

Kilka dni temu skończyła mi się umowa z Orange i postanowiłem wypróbować internet u innego operatora. Padło na Vectrę ze względu na niską cenę i teoretycznie wysoką prędkość.

Od dzisiaj mam internet z Vectry 600Mb/s + router Technicolor CGA2121. Na speedtestach wyciągam +/- 600Mb/s downloadu i 30Mb/s uploadu. Przykład:

Obrazek

Od razu zaznaczę, iż wszystkie poniższe czynności wykonywałem na laptopie z kartą sieciową obsługującą prędkości do 1000Mb/s + podłączenie kablem ethernetowym.

Wszystko niby fajnie, ale cuda zaczynają się przy pobieraniu jakichkolwiek plików. Przy pobieraniu plików z przeglądarki internetowej maksymalny transfer to około 14-15MB/s (czyli szybkość ~ 130Mb/s). Pobierałem z linków premium i z serwisów typu gts noc, gdzie prędkość nie powinna być ograniczana.

Z początku myślałem, że to wina przeglądarki, dlatego użyłem programu Internet Download Manager. I tutaj wielkie zdziwienie - linki premium lub pliki testowe z serwisów tj. gtsnoc, dysk google itp. pobierają się z pełną prędkością (60-75MB/s, czyli realne ~ 600Mb/s) przez około 20-25 sekund. Po upływie tego czasu następuje spadek do 15-20MB/s. I z taką śmieszną prędkością pobiera się już do samego końca.

Póki mam czas na zerwanie umowy bez jakichkolwiek kar od razu chcę zapytać, czy to wina słabego routera, który się przegrzewa, czy może wyjątkowo perfidna i bezczelna praktyka stosowana przez Vectrę? Bo jeśli dają mi łącze 600Mb/s, które potrafi pobierać pliki z taką prędkością przez około 25 sekund, a po tym czasie prędkość zaczyna być taka, jakbym kupił internet 130Mb/s to ja podziękuję.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2018, 16:51 przez zxczxc, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator
Łącze: Neostrada

Re: Z Orange do Vectry (oszustwo, czy słaby router)

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 20 lip 2018, 16:49

Coś mi się obiło że przycinają klientów właśnie w takie śmieszne sposoby ;)
Rozumiem że IDM masz ustawiony tak że nawiązuje wiele połączeń na jeden plik? skoro tak, to plotki są prawdziwe, vectra przycina.
Oczywiście będą się tłumaczyć że poza ich szkieletem nic nie gwarantują - bo to prawda.
Sprawdzałeś jak leci stąd ? http://95.160.171.74/test/test.html
To na pewno nie wina routera, przegrzewający się router daje inne objawy, zresztą to nie te czasy że się routery przegrzewają.

W orange jest na odwrót, przez pierwsze 5-10 sekund mam 20-30% gratis, startuje od 130Mb i powoli spada do 100, pewnie jest taki traffic shaper zrobiony. :grin:

Sprawdź po 23 a nawet 24 w nocy (teraz wakacje) .....
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 20 lip 2018, 17:22

best-boy pisze:
20 lip 2018, 16:49
Coś mi się obiło że przycinają klientów właśnie w takie śmieszne sposoby ;)
Rozumiem że IDM masz ustawiony tak że nawiązuje wiele połączeń na jeden plik? skoro tak, to plotki są prawdziwe, vectra przycina.
Oczywiście będą się tłumaczyć że poza ich szkieletem nic nie gwarantują - bo to prawda.
Sprawdzałeś jak leci stąd ? http://95.160.171.74/test/test.html
To na pewno nie wina routera, przegrzewający się router daje inne objawy, zresztą to nie te czasy że się routery przegrzewają.

W orange jest na odwrót, przez pierwsze 5-10 sekund mam 20-30% gratis, startuje od 130Mb i powoli spada do 100, pewnie jest taki traffic shaper zrobiony. :grin:

Sprawdź po 23 a nawet 24 w nocy (teraz wakacje) .....
Przy pobieraniu obojętnie jakiego pliku ze strony, którą podałeś wygląda to identycznie.
Pobieram np. plik 3GB przez przeglądarkę - jest 11-13MB/s
Kopiuję link do tego pliku i wklejam go do IDM - jest 77MB/s przez pierwsze 15-20 sekund. Po tym czasie jest chwilowy spadek do zera, a potem skacze między 10-15MB/s w międzyczasie spadając do 0kb/s i wznawiając.

Z ciekawości sprawdziłem nawet jak będzie wyglądało pobieranie gry ze Steama i jest taka sama tragedia. Najpierw transfer wynosi 65-77MB/s, ale już po kilkunastu sekundach spada i zaczyna się masakra - 15MB/s, 0kb/s, 4MB/s, 17MB/s, 6MB/s, 0kb/s, 12MB/s i tak do końca.

Oczywiście w Internet Download Managerze zmieniłem nawet maksymalną ilość połączeń na 32 (normalnie używam 8 ) i dokładnie to samo.

I szczerze mówiąc jestem w szoku. Tym bardziej, że umowę podpisałem 27 czerwca, a monter przyszedł podłączyć internet, telewizję i telefon (pakiet) dopiero DZISIAJ. I jeszcze się zaraz okaże, że muszę z tym zostać na kolejne 2 lata.

//EDIT

A teraz udało mi się pobrać plik testowy 10GB z portnet.pl i miałem cały czas prędkość 45-72MB/s. Oczywiście przez przeglądarkę.

Próbuję pobrać ten sam plik przez IDM i przez 15 sekund mam prędkość 75-77MB/s , a potem spada do 5-15MB/s i na ułamki sekund jest nawet 0kb/s...

Ktoś wie o co może chodzić?

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 20 lip 2018, 20:11

Ok, po kilku godzinach udało mi się ustalić, co było przyczyną. W razie gdyby ktoś miał podobny problem:

Otóż po wklejeniu jakiegokolwiek linka do programu internet download manager i próbie ściągnięcia go włącza się proces o nazwie IDM_Monitor. Jest on w procesach nawet po zamknięciu programu. Trzeba go ubić ręcznie przez menadżer zadań. Dopóki ten proces działa występują problemy z internetem i wczytywaniem stron podczas pobierania czegokolwiek w tle. Platformy tj. Steam, albo Origin podczas ściągania gier mają strasznie nierówny transfer i spadki do 0kb/s.

Co najdziwniejsze - na dużo wolniejszym internecie od Orange (48Mb/s) ten problem z IDM wcale nie występował. Więc zakładam, że ma to jakiś związek ze zbyt szybkim łączeniem partów danego pliku już w tracie samego pobierania z dużą prędkością.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 20 lip 2018, 20:31

Albo masz źle skonfigurowany IDM, jest funkcja np. rezerwacji miejsca czy buforu zapisu, dysk nie nadąża zapisywać i spowalnia cały transfer.
60MB/s to dużo na dysk talerzowy, zwłaszcza przy zapisie.
Biorąc pod uwagę że windows może w tym czasie robić coś innego i robi się kicha.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 20 lip 2018, 21:19

Właśnie chodzi o to, że testowałem na 3 komputerach które mam w domu (laptop, netbook i PC), gdzie na każdym jest dysk SSD i wszędzie występuje ten sam problem. Wcześniej jak miałem Orange 48Mb/s (realne 5,5MB/s zapisu) to problem wcale nie występował. Wiesz może które opcje w IDM mają z tym jakiś związek?

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 21 lip 2018, 8:31

http://interest-pl.cikavo.in.ua/relacja ... rzy-uzyciu

To sprawdzałeś?
I wyłącz rezerwację miejsca na plik, nie pamiętam w którym miejscy jest ta opcja.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 21 lip 2018, 10:17

best-boy pisze:
21 lip 2018, 8:31
http://interest-pl.cikavo.in.ua/relacja ... rzy-uzyciu

To sprawdzałeś?
I wyłącz rezerwację miejsca na plik, nie pamiętam w którym miejscy jest ta opcja.
Wszystkie opcje wymienione w tym artykule miałem właściwie ustawione dokładnie tak samo już wcześniej. "Rezerwacji miejsca na plik" niestety nie znalazłem nigdzie w ustawieniach. Co ciekawe - spróbowałem pobrać plik przez IDM używając sieci WiFi (mam wtedy prędkość na poziomie 250-300Mb/s bo tyle obsługuje mi maksymalnie karta WiFi) i z tą niższą prędkością problem z "zamuleniem" komputera i łącza występuje dopiero po upływie jakichś 50-60 sekund, a nie 15-25 jak w przypadku pobierania z prędkością 550-620Mb/s. Eh... zaczynam się zastanawiać, czy temu wszystkiemu nie jest winny właśnie internet od Vectry. Bo sprawdzałem na YouTube i ludzie bez problemów używają IDM do pobierania plików z jeszcze większą prędkością 900-1000Mb/s (Netia) i wszystko im bez problemów działa. A u mnie drastyczny spadek prędkości, zacinanie się i spadki od 0kb/s występują nawet na PC-cie który bez problemów mógłby renderować sobie filmy w 4K (i7 4770, 2x8GB ram).

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 21 lip 2018, 12:01

Słuchaj, zamiast się zastanawiać weź może odpal jakiegoś linuxa z live cd, czy nawet zwykłego hirensa.
Wykluczymy zawikłania systemowe.
Jednak coraz bardziej to wygląda na przycinanie.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 21 lip 2018, 15:34

W najbliższych dniach przetestuję linuxa. Jednak wina Vectry raczej odpada. To jest test pobierania pliku bez limitu prędkości:

Komputer stacjonarny:

KLIK

Laptop:

KLIK

Na laptopie nie wiem dlaczego jest to blokowane 14,6MB/s i nigdy nie chce polecieć więcej... Mimo, że karta jest 1GBitowa i na speedtestach pokazuje prędkości rzędu 580-610MB/s.

Z kolei na komputerze stacjonarnym prędkość przy pobieraniu plików z przeglądarki jest właściwa (60-77MB/s), to samo jak pobieram gry ze Steama. Ale z IDM już dzieje się dokładnie to samo co na laptopie... czyli po chwili spada do tych 14MB/s i zaczynają się skoki od 0 do 15MB.

/edit

Abstrahując od pobierania przez IDM to ustaliłem, że mam narzuconą jakąś dziwną blokadę na te 14-15MB/s pobierając przez laptopa pojedyncze pliki. Gdy ściągam jeden plik - prędkość nie przekracza 14-15MB/s. Gdy ściągam 2 pliki jednocześnie mam prędkość 14-15MB/s na każdym z nich, czyli wykorzystanie łącza w tym momencie to około 30MB/s. Ściągam jednocześnie 3 pliki to każdy leci z prędkością 15MB/s i łącznie wynosi to 45MB/s. Ale ja chciałbym móc pobierać też pojedyncze pliki z taką prędkością.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 21 lip 2018, 20:22

Wyjąłem dysk twardy z laptopa i włożyłem na szybko drugi (HDD), na którym zainstalowałem sam system + sterowniki + przeglądarkę. Prędkość jest już taka sama jak na komputerze stacjonarnym. Więc prawdopodobnie miałem coś wgrane, albo przestawione w systemie co powodowało ograniczenie tej prędkości.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 21 lip 2018, 20:54

Czyli już wszystko działa poprawnie?

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 21 lip 2018, 22:21

Jeśli chodzi o pobieranie plików przez przeglądarkę internetową i gorsze odpowiedniki IDM tj. Jdownloader 2 - to tak :wink: Natomiast problem z pobieraniem przez Internet Download Manager nadal występuje.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 22 lip 2018, 10:37

Próbowałeś inną wersję?
Mi on też kiedyś krwi napsuł, a to plugin nie działał a to się odpalał kiedy chciał... , szachowanie wersjami w końcu mnie wk.... i go olałem, najlepsze było to że działa działa, zaktualizujesz i nie działa, jak windows hahaha.

Topic author
zxczxc
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: zxczxc » 23 lip 2018, 8:53

Próbowałem dwóch różnych wersji i niestety to samo. A na dużo wolniejszym necie mobilnym z telefonu (hot-spot wifi 10-20Mb/s) wszystko działa prawidłowo :sad:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat