Moderator.

Awatar użytkownika

Topic author
Scenic
Administrator
Administrator
Numer GG: 0

Re: Moderator.

Nieprzeczytany post autor: Scenic » 16 lut 2014, 22:07

Niestety konkurencja nas wygryzla.

Zostalo kilka osob dzieki ktorym jako tako zyjemy. :)

pisze z tel. wiec nie mam pol. znakow.

Ja o ile mam czas moge je odwiedzac ale przy tak malej liczbie osob odwiedzajacych w koncu straci to sens.
2+2=4

Obrazek

TytusXP
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik
Łącze: Neostrada
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: TytusXP » 16 lut 2014, 22:52

Wygryzło Was Forum pomocy technicznej Orange. Bo użytkownicy innych operatorów zwykle nie mają problemów. No i molochy jak elektroda.pl, albo forum.dobreprogramy.pl Plusem jest, że tutaj wypowiadają się specjaliści od sieci. NA tamtych molochach jest ich jak na lekarstwo. Jedynie forum orange ma jeszcze kilku.

Ja patrząc ze strony świerzaka widzę spore zaśmiecenie starymi wątkami, które od nawet kilku lat nie są odkopywane. A aktywne są chyba tylko 4 wątki. Ja bym najstarsze wątki przeniósł do jakiegoś archiwum, żeby się zrobiło przejrzyściej. I zmniejszył liczbę przyklejonych wątków, bo też nie wszystkie są używane. Każdy widząc w danym dziale kilkaset wątków, zniechęca się do szukania odpowiedniego dla siebie, tylko zakłada nowy - pogłębiając zaśmiecenie forum. Jakby lista wątków miała powiedzmy max 15 stron, a nie 150, to prędzej by ludzie poszukali właściwego wątku.

Jezu, co ja piszę w czasach , gdy Gimbaza opanowała Internet... :roll: Chyba za bardzo się rozmarzyłem... Albo jestem starej daty i pamiętam czasy, gdy na forach panował porządek, a wątki typu "Pomocy..." albo "Problem" lądowały na dzień dobry w karcerze do czasu poprawienia zgodnie z regulaminem zakładania wątków... Ech, to były czasy... Wolny Net i liczenie minut na modemie 56k, ale porządek był przynajmniej... I mniej reklam...

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 16 lut 2014, 23:04

TytusXP pisze:Wygryzło Was Forum pomocy technicznej Orange. Bo użytkownicy innych operatorów zwykle nie mają problemów. No i molochy jak elektroda.pl, albo forum.dobreprogramy.pl Plusem jest, że tutaj wypowiadają się specjaliści od sieci. NA tamtych molochach jest ich jak na lekarstwo. Jedynie forum orange ma jeszcze kilku.

Ja patrząc ze strony świerzaka widzę spore zaśmiecenie starymi wątkami, które od nawet kilku lat nie są odkopywane. A aktywne są chyba tylko 4 wątki. Ja bym najstarsze wątki przeniósł do jakiegoś archiwum, żeby się zrobiło przejrzyściej. I zmniejszył liczbę przyklejonych wątków, bo też nie wszystkie są używane. Każdy widząc w danym dziale kilkaset wątków, zniechęca się do szukania odpowiedniego dla siebie, tylko zakłada nowy - pogłębiając zaśmiecenie forum. Jakby lista wątków miała powiedzmy max 15 stron, a nie 150, to prędzej by ludzie poszukali właściwego wątku.

Jezu, co ja piszę w czasach , gdy Gimbaza opanowała Internet... :roll: Chyba za bardzo się rozmarzyłem... Albo jestem starej daty i pamiętam czasy, gdy na forach panował porządek, a wątki typu "Pomocy..." albo "Problem" lądowały na dzień dobry w karcerze do czasu poprawienia zgodnie z regulaminem zakładania wątków... Ech, to były czasy... Wolny Net i liczenie minut na modemie 56k, ale porządek był przynajmniej... I mniej reklam...

Rozmarzyłeś się, teraz wpada bachor i krzyczy że ma lagi - no i co mu zrobisz ? nogi z du... wyrwiesz ;) ?? , Orange już wzięło się na sposób i pobiera opłaty jak się komuś kabelka nie chce w dziurkę wsadzić :mrgreen:
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

TytusXP
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: TytusXP » 16 lut 2014, 23:13

Co do małego ruchu na forum, to wystarczy zmienić domenę na "forum.nie-dziala-mi-net.pl" i ruch będzie jak na Marszałkowskiej :D Bo fakt, teraz za bardzo się domena kojarzy z Neostradą i ludzie widząc to w google'u od razu odrzucają ten wynik, "bo ja nie mam Neostrady"

Poważnie mówię. Zmiana domeny i przebudowa forum jest jakimś rozwiązaniem. Proponuję zobaczyć TEN ADRES
To jest forum pasjonatów wirtualnego lotnictwa. Drugie albo trzecie co do wielkości w branży symulatorów lotniczych w Polsce. Bardzo specjalistyczne, ale dosyć zorganizowane. Ruch mają średni. Tygodniowo 30-80 postów, ale mnóstwo ludzi tylko obserwuje to forum niebędąc zalogowanym, ponieważ nie mają potrzeby zakładania wątków - potrafią sami znaleźć bardzo wyczerpujące omówienia wielu spraw. Przejrzyjcie je sobie. To nie jest reklama, tylko wydaje mi się, że tamto forum mogłoby być źródłem inspiracji przy ewentualnej przebudowie tego forum.
Inne nieźle działające forum, choć bardzo niszowe, to np. TP-LINK Tam też mi się podoba struktura działów, którą można by zaadaptować.

Co do domeny, to wydaje mi się, że jak najbardziej ogólna, kojarząca się z Internetem/dostępem do Internetu byłaby dobra.

SimooN
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: SimooN » 19 lut 2014, 17:15

TytusXP pisze:Jezu, co ja piszę w czasach , gdy Gimbaza opanowała Internet... :roll: Chyba za bardzo się rozmarzyłem... Albo jestem starej daty i pamiętam czasy, gdy na forach panował porządek, a wątki typu "Pomocy..." albo "Problem" lądowały na dzień dobry w karcerze do czasu poprawienia zgodnie z regulaminem zakładania wątków... Ech, to były czasy... Wolny Net i liczenie minut na modemie 56k, ale porządek był przynajmniej... I mniej reklam...

Właśnie pewne specyficzne podejście do komunikacji, moderacji i fetysz "porządku" spowodowały zgon wielu dużych i ruchliwych forów. Tweak, PCmaniak ... pewnie pamiętasz jak były znane i oblegane w latach swojej świetności?
Teraz praktycznie nie istnieją, bo zostały "zamordowane" przez nadaktywną moderację (Tweak.pl aka PurePC) albo brak zainteresowania ze strony właściciela/administratora (PCmaniak, Tomshardware.pl). Pewnym ewenementem jest forum PC Lab, gdzie ruch nadal duży ... ale łatwiej tam znaleźć reklamę viagry niż poradę fachową.
Fora giną, bo przestały spełniać swoje funkcje. Takie np forum Elektroda - obecnie tyle samo przydatnych informacji znajdziesz tam w śmietniku co w działach tematycznych. Fora giną, bo moderacja "walczy" z użytkownikami zamiast im pomagać. Bo ludzie którzy te fora tworzyli w pewnym momencie przestają CHCIEĆ, a bez nich forum nie ma racji bytu. Zresztą to temat na długą kłótnię, a nawet sporą pracę naukową.

Forum to nie skrypt ani wygląd, forum to ludzie. Nie ma ludzi - nie ma forum. Są ludzie którzy mają chęć pomagać innym - forum żyje. Ot, choćby takie małe i zupełnie prywatne Fixitpc - zupełnie prywatna inicjatywa jednej osoby. Małe, ale bardzo fachowe (chyba najlepsze jeśli idzie o systemy Microsoft i ich bezpieczeństwo w polskojęzycznej części internetu).
Na forum Neostrada.info jestem od dawna (prawie od początku jego istnienia), ostatnio coraz rzadziej tu zaglądam bo to forum przestaje działać. Zostało jeszcze kilku aktywnych użytkowników (w tym paru mających naprawdę dużą wiedzę), ale to już koniec. Łatanie i sztukowanie nie pomoże, ratunkiem może być "rewolucja" (ale to rozwiązanie jest obarczone dużym ryzykiem). Nie wiem czy "warto", nie wiem czy komuś na tym forum zależy i ile jest osób którym "chce się" w stopniu wystarczającym żeby coś osiągnąć. Tylko pytanie: co? jakim kosztem?

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 19 lut 2014, 20:25

Na Tweaku swojego czasu trochę bywałem, później zmieniła się władza i się zesr...ło.
Poza tym, fora żyją z reklam ale żeby ktoś płacił za reklamę musi być na tym forum ruch - i tutaj zaczyna się błędne koło , z tego co wiem to do tego forum puki co trzeba dopłacać - zachęcające do rewolucji :?

SimooN
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: SimooN » 19 lut 2014, 21:05

best-boy pisze:Na Tweaku swojego czasu trochę bywałem, później zmieniła się władza i się zesr...ło.

W zasadzie masz rację, ale sprawę znam "od środka" i daję słowo że bez zmiany władzy (właściciela) też by się "skończyło". Może wcześniej, może później ... ale skutek byłby podobny. Nie da się prowadzić dużego forum banując za pierdoły użytkowników którzy wchodzą na nie żeby pomagać innym, bo prędzej czy później zabraknie ludzi do odpisywania na posty. Proste niby, tylko do niektórych to jakoś nie dociera.
Uczestnicy to nie jest "zasób", coś co jest dane raz na zawsze. Ludzie przychodzą i odchodzą, a w polskojęzycznym necie fachowców udzielających się na forach tzw komputerowych było i jest około 200. Zbanujesz wszystkich - forum umiera bo tematy pozostają bez odpowiedzi. Po prawdzie wystarczy zbanować jakieś 10-20% stałych aktywnych użytkowników, reszta sama się wyniesie.

Poza tym, fora żyją z reklam ale żeby ktoś płacił za reklamę musi być na tym forum ruch - i tutaj zaczyna się błędne koło , z tego co wiem to do tego forum puki co trzeba dopłacać - zachęcające do rewolucji :?

To nie całkiem tak, małe i średnie fora utrzymywane są przeważnie z kieszeni właściciela albo ze zrzuty kilku osób. Dopiero przy większej skali pojawia się problem, a nasze przepisy fiskalne i obecne zyski z emisji reklam powodują że naprawdę dużego forum nie da się utrzymać z reklam (nawet masowych i bardzo agresywnych) a inne formy finansowania są praktycznie niemożliwe. Pozostaje sponsoring (duże fora w większości są sponsorowane przez firmy), co też ma swoje wady i zalety. Oraz jeden poważny problem - znalezienie sponsora. Takie naprawdę duże forum generuje poważne koszta, tego nie da się zrobić na biurowym kompie sprzed paru lat i byle łączu, potrzebne są serwery i stabilne łącze (z pokaźnymi transferami miesięcznymi za które ktoś musi zapłacić).

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 19 lut 2014, 21:37

Forum dostaje pieniądze w zależności od ilości osób zarejestrowanych, zbanowany = dalej widnieje jako zarejestrowany ;) , resztę sobie dopowiedz sam :D

SimooN
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: SimooN » 19 lut 2014, 23:28

best-boy pisze: resztę sobie dopowiedz sam :D

Spoko, znam te zagadnienia, od biedy mogę sobie nawet policzyć przychody z reklam jakie emituje jakieś forum (z pewnym błędem, bo stawki nie są stałe i jednakowe dla wszystkich i nie wszystkie aktualne cenniki znam).
Problem nie w kosztach i zyskach, gdyby tylko o to chodziło to wystarczył by magik od SEO żeby zrobić "dobre forum" (kilka polskojęzycznych na tej zasadzie działa, np Dobreprogramy). Nie w tym rzecz, pieniądze są ważne ale nie decydujące jeśli chodzi o wartość forum. Wartością forum jest "content", jego merytoryczna zawartość, rzecz tylko częściowo wymierna - a to tworzą ludzie.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 20 lut 2014, 7:58

SimooN pisze:
best-boy pisze: resztę sobie dopowiedz sam :D

Spoko, znam te zagadnienia, od biedy mogę sobie nawet policzyć przychody z reklam jakie emituje jakieś forum (z pewnym błędem, bo stawki nie są stałe i jednakowe dla wszystkich i nie wszystkie aktualne cenniki znam).
Problem nie w kosztach i zyskach, gdyby tylko o to chodziło to wystarczył by magik od SEO żeby zrobić "dobre forum" (kilka polskojęzycznych na tej zasadzie działa, np Dobreprogramy). Nie w tym rzecz, pieniądze są ważne ale nie decydujące jeśli chodzi o wartość forum. Wartością forum jest "content", jego merytoryczna zawartość, rzecz tylko częściowo wymierna - a to tworzą ludzie.

Coraz mniej ludzi chce pomagać a coraz więcej ma problem z podłączeniem myszki do komputera .
Jak się widzi co się wyprawia to się czasami odechciewa każdemu.

"Kupiłem router i nie wiem co mam zrobić" a nawet nie rozróżnia gniazd rj11 i rj45 , takiemu to czasami ciężko pomóc.
Z jednej strony masz całkowitą rację ale z drugiej strony - kiedyś jakoś było inaczej ;) , kiedyś ludzie pytali jak wgrać pomidora a nie która wtyczka jest która, nie każdemu można pomóc - jakkolwiek by to nie brzmiało. Coraz mniej jest tych którym się chce i coraz więcej tych co wtyczek nie poznają, to zaczyna być ciężki "kawałek chleba" .
I taki delikwent nie chce się czegoś nauczyć, on chce żeby to "za niego zrobić" - bo i tak ma to w dupie, byle działało.

Kolejnym dużym problemem tego forum jest to że google nie indeksują zawartości forum, przez co wyniki wyszukiwania wyglądają co najmniej blado, kiedyś rozmawiałem o tym z profesorem ale stanęło na niczym - w ten sposób nikt nowy tu nie trafia.

Awatar użytkownika

vlad
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: vlad » 20 lut 2014, 9:34

Wypowiem się i ja.

Moim zdaniem problemy forum to:
1. Domena - kiedyś bez problemu, była neostrada i długo, długo nic, a nowych użytkowników można było rekrutować z alt.pl.neostrada i innych (dziś już nikt prawie tych grup dyskusyjnych nie używa)
2. W ostatnim czasie po latach bałaganu, który też nie sprzyjał forum moderacja stała się troszkę nadaktywna. Pozamykano stare wątki, straszą poprzyklejane wątki, które już dziś nikomu nie są potrzebne, nowym na dzień dobry dość bezczelnie zamyka się tamaty, bo poruszają jakieś rozwiązane sprawy. Na pewno nie zachęca to do korzystania z forum i dłuższego pobytu na nim. Myślę, że można ich kierować na właściwe tory w jakiś delikatniejszy sposób.
3. Zmiany hasła. Wkurza mnie to, że pamietam stare hasło i loguję się zawsze za drugim razem, bo za pierwszym wpisuje stare. Autologowanie to nie rozwiązanie, bo czasem korzystam z forum w pracy. Może nie jest to istotny problem, ale dla pewnej grupy użytkowników irytujący i też zniechęca do odwiedzin forum.
Neostrada 10M
Rate DLM: 4096/921 kbps
Line Attenuation: 49,5/20,5 dB
Obrazek

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 20 lut 2014, 9:52

vlad pisze:Wypowiem się i ja.

Moim zdaniem problemy forum to:
1. Domena - kiedyś bez problemu, była neostrada i długo, długo nic, a nowych użytkowników można było rekrutować z alt.pl.neostrada i innych (dziś już nikt prawie tych grup dyskusyjnych nie używa)
2. W ostatnim czasie po latach bałaganu, który też nie sprzyjał forum moderacja stała się troszkę nadaktywna. Pozamykano stare wątki, straszą poprzyklejane wątki, które już dziś nikomu nie są potrzebne, nowym na dzień dobry dość bezczelnie zamyka się tamaty, bo poruszają jakieś rozwiązane sprawy. Na pewno nie zachęca to do korzystania z forum i dłuższego pobytu na nim. Myślę, że można ich kierować na właściwe tory w jakiś delikatniejszy sposób.
3. Zmiany hasła. Wkurza mnie to, że pamietam stare hasło i loguję się zawsze za drugim razem, bo za pierwszym wpisuje stare. Autologowanie to nie rozwiązanie, bo czasem korzystam z forum w pracy. Może nie jest to istotny problem, ale dla pewnej grupy użytkowników irytujący i też zniechęca do odwiedzin forum.

1. Do obejścia gdyby poprawić indeksowanie.
2. Ostatnio wpadają właśnie takie mośki że nie wiadomo co z nimi robić, spyta o router albo o linię , właśnie po to są przyklejone tematy, gdyby tych tematów nie zamykać to połowa forum składała by się z pytań o linię, nikt banów za brak ogonków nie daje :lol: , ale jak ktoś wpada jak do chlewa to co robić ?
3. Co ile jest ta zmiana hasła ? bo mi to jakoś we znaki się nie dało.

SimooN
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: SimooN » 20 lut 2014, 12:35

vlad pisze:Moim zdaniem problemy forum to:

Jeszcze trzy lata temu w wynikach wyszukiwania google pojawiały się tematy z tego forum, obecnie nie znajdziesz linka nawet na dziesiątej stronie. To jest przyczyna, forum nie jest indeksowane przez wyszukiwarki czyli praktycznie nie istnieje.

2. Ostatnio wpadają właśnie takie mośki że nie wiadomo co z nimi robić, spyta o router albo o linię , właśnie po to są przyklejone tematy, gdyby tych tematów nie zamykać to połowa forum składała by się z pytań o linię, nikt banów za brak ogonków nie daje :lol: , ale jak ktoś wpada jak do chlewa to co robić ?

Brak pozycjonowania plus "walka" z użytkownikami - efekt może być tylko jeden.
Z aktywnością ludzi w internecie ogólnie (a na forach w szczególności) jest jak z chodnikami na skwerze:
- można zrobić dróżki przecinające się pod kątem prostym, albo dowolnym innym ładnie wyglądającym na obrazku
- albo poczekać aż ludzie wydepczą ścieżki i potem je utwardzić
W pierwszym przypadku mamy "elegancki" obrazek z lotu ptaka, plus koszt naprawy wydeptanych "nielegalnie" ścieżek, plus koszt zatrudnienia strażników którzy pilnują porządku. Czyli to co "lubi" każdy ustrój totalitarny, i co jest wbrew ludzkiej naturze. A internet jest anarchistyczny z założenia, zamordyzm nie działa (ale socjotechnika owszem, działa).

Jakimś rozwiązaniem jest OpenID (albo logowanie przez Google/FB), ale to nie ta bajka. I tak mamy spory postęp w stosunku do czasów kiedy na forum nie dało się wejść bo nie działało odzyskiwanie hasła a "stare" hasła były resetowane. Rzecz bez znaczenia w sytuacji kiedy forum jako "żywy organizm" prawie przestało działać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat