Zwiększenie tłumienia na linii, zmiana modulacji

Tablica o hardware i software związanych z internetem.

Topic author
ader88
Nowicjusz
Nowicjusz
Łącze: Neostrada
Numer GG: 0

Zwiększenie tłumienia na linii, zmiana modulacji

Nieprzeczytany post autor: ader88 » 18 mar 2017, 16:33

Witam :wink:

interesuje mnie powrót do poprzedniej prędkości pobierania, ale nie wiem czy zmiany wprowadzone przeze mnie w konfiguracji routera coś zmienią. W czym rzecz:

Posiadam Neostradę w opcji do 10 Mb/s. Jestem oddalony od centrali (wg długości kabla) o 3,8 km. Przez około 7 miesięcy mój profil portu działał bez zarzutu wg takich parametrów:

Mode: G.DMT
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6,9 18.9
Attenuation (dB): 53.0 27.7
Attainable Rate (Kbps): 4564 1084
Rate (Kbps): 3777 640

Realna prędkość jaką osiągałem przy pobieraniu to 3 Mb/s. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu routera (TP-Link model TD-W8910G) margines szumu wzrastał do 10.00 dB. Jednak nie chcąc "dawać powodów" DSLAM-owi do ograniczenia prędkości nie restartowałem go i parametry głównie wyglądały tak jak przedstawione powyżej. Jedyne rozłączenia to te inicjowane DSLAM w celu odświeżenia adresu IP, które występowały raz na dobę.

Ostatnio z powodu problemów z elektryką router kilkakrotnie wyłączał się co doprowadziło do ograniczenia prędkości pobierania, która wynosiła 2496 Kbps (realna prędkość: 2 Mb/s) przy marginesie szumu dochodzącym do 14 dB. Po zgłoszeniu prośby o restart DSLAM-u (odświeżenie portu i stabilizacja linii) został on wykonany.

W okresie stabilizacji (przez 10 dni) prędkość wynosiła odpowiednio: 3,5 Mb/s w ciągu dnia i 3 Mb/s od wieczora do godzin porannych. Jednak po zakończeniu okresu stabilizacji port został skonfigurowany w ten sposób: prędkość pobierania: 3072 Kbps (2,5 Mb/s); prędkość wysyłania: 640 Kbps (0,5 Mb/s). Margines szumu 6-7 dB Tłumienie linii z 53 wzrosło do 55 dB. Router działał wg tej konfiguracji całą dobę przez około 2tygodnie.

Zauważyłem, że po zmianie modulacji z G.DMT na ADSL2 tłumienie linii spada z 55 na 53 dB (margines szumu także, nigdy poniżej dopuszczalnego poziomu 6,0 dB.). Zdecydowałem się pozostać na ADSL2 i w tej chwili parametry (po godzinie od zmiany modulacji) wyglądają tak:

Mode: ADSL2
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6,8 18.8
Attenuation (dB): 53.5 27.7
Attainable Rate (Kbps): 4564 1076
Rate (Kbps): 3068 638

RS Correctable Errors: 20235
RS Uncorrectable Errors: 249
Super Frame Errors: 15
HEC Errors: 8
OCD Errors: 0
LCD Errors: 0
Total ES: 0
Total SES: 0
Total UAS: 0

Prędkość pobierania wynosi 2,5 Mb/s (nic się nie zmieniło) natomiast ping z 50 ms spadł i utrzymuje się na poziomie ok 40 ms (35-40).

Jaka jest szansa, że po utrzymywaniu się tych parametrów poprzednia prędkość pobierania (3777 Kbps tj. 3 Mb/s) zostanie zwrócona przez DSLAM? Jak długo może to trwać?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :wink: .
Ostatnio zmieniony 18 mar 2017, 18:06 przez ader88, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Re: Zwiększenie tłumienia na linii, zmiana modulacji

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 18 mar 2017, 17:39

To że na ADSL2+ jest trochę niższy ping to norma.
Szybkość już nie wzrośnie, jest za niski SNR, musieli podłączyć więcej abonentów i tyle.
Na takiej długiej linii wystarczy kilku abonentów więcej i SNR poleci w dół, co prawda twój SNR się utrzymał na identycznym poziomie ... bo szybkość spadła i wzrosnąć już nie może bo SNR spadnie poniżej 6 a tego profile na DSLAMAch w ogóle nie przewidują.
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Topic author
ader88
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: Zwiększenie tłumienia na linii, zmiana modulacji

Nieprzeczytany post autor: ader88 » 18 mar 2017, 18:00

Dzięki za pomoc :smile: .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat