Ograniczenia przepustowości na youtube?

Tablica o hardware i software związanych z internetem.

Topic author
Kazioo
Użytkownik
Użytkownik
Numer GG: 0
Kontakt:

Ograniczenia przepustowości na youtube?

Nieprzeczytany post autor: Kazioo » 11 kwie 2011, 18:25

Zauważyłem dziwne zjawisko.
Mam neostradę 6Mb i filmy na youtube pauzują już przy 480p, muszę czekać aż się zbuforują. Ściąganie filmu jako pliku też nie wygląda za dobrze (50-120 KB/s).
Na Vimeo śmigają nawet 1080p bez zająknięcia. Ściągam ze stron bez problemów (noc.gts.pl itd.).
Początkowo myślałem, że to wina przeciążonego youtube'a, gdyby nie to, że miałem możliwość korzystania z niego z sieci akademickiej, która co prawda nie ma transferów znacznie większych (od kilku do kilkunastu Mb), ale pingi jednak są zdecydowanie lepsze (w końcu to nie adsl). Tutaj youtube działa jak torpeda (na tym samym laptopie sprawdzane, te same filmy). Pasek buforowania dosłownie pędzi jak oszalały, nawet przy 1080p... Widząc takie coś mam wątpliwości odnośnie obciążenia serwerów youtube, jakoby będących winowajcami....

Zastanawiam się czy TPSA nie wprowadza jakiś ograniczeń dla neostrady. Jeszcze w grudniu filmy w 720p buforowały z wystarczającym wyprzedzeniem. Teraz mogę o tym zapomnieć.

Śmierdzi mi ta sprawa jakimś ustawianiem priorytetów transferu czy coś w tym stylu. Albo po stronie tpsa, albo po stronie youtube'a (dla puli adresów ip?).

Oczywiście jest jeszcze możliwość zbiegów okoliczności. Jak korzystałem z sieci akademickiej to youtube nie był obciążony, a jak w domu siedzę na neo, to jest! Heheh :lol:

Galusz
Bywalec
Bywalec

Re: Ograniczenia przepustowości na youtube?

Nieprzeczytany post autor: Galusz » 11 kwie 2011, 18:39

Użyj DNSów od Google 8.8.8.8 a Youtube będzie działał dużo szybciej. Szkoda tylko, że Google zaczyna stosować takie praktyki jak Microsoft i na chama próbuje zawłaszczyć wszystko.... Dla mnie Google umarło już jakiś czas temu.
Obrazek

xterritorial
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik
Łącze: Neostrada

Nieprzeczytany post autor: xterritorial » 12 kwie 2011, 1:13

To nie wina DNS. To peering TP. TP kaze placic innym operatorom za ruch do swojej sieci. U mnie jest to samo co u Ciebie @Kazioo chociaz mam 10Mbit Neo. Do poki TP bedzie sztucznie blokowac ruch do swojej sieci (niezle na tym zarabiajac!) to niestety kicha. Chyba, ze operator odpowiedzialny za dostarczanie tresci YT zwiekszy sobie abonament w TP i wykupi u nich wieksza przepustowosc :D
Wieczorem, po poludniu ogladanie filmikow na YT to koszmar. Rano i kolo poludnia filmy 1080p smigaja jak na kazdym innym serwisie.

Takie realia naszej kochanej TP S.A. :)

P.S. Dodam tylko, ze np. Netia na DNS'ach TP dziala juz normalnie :) Niezaleznie od pory dnia (sprawdzone u 2 sasiadow).
No ale Netia wymienia sie ruchem ze wszystkimi za darmo i nie kaze im placic za transfer do swoich uzytkownikow. Tylko TP w Polsce (i jako nieliczna firma w Europie) zada oplat za takie cos.

Troche mi glupio jak kuzyn wpadnie do mnie i chcemy cos obejrzec na YT a tu trzeba czekac i to na laczu 10Mbit :) On ma w domu radiowke w 5GHz i tylko 2Mbit a dziala mu znacznie lepiej niz u mnie :D
Neo 10Mbit
Obrazek

Awatar użytkownika

psikus
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: psikus » 12 kwie 2011, 1:59

Miałem kiedyś program, który przyśpieszał ładowanie Youtube, działało to w ten sposób że zamiast w miejcu buforować, łączyło w paru miejscach naraz, tak jakbyś ściągał 1 plik i mieć pare połączeń naraz do tego pliku.

Niestety w darmowej wersji pomaga on tylko do 480p, a płatnej nigdy nie testowałem ponieważ licencja jest droga a nie jest dożywotnia a na 1 rok, jakby była na stałe to może bym się zdecydował
Obrazek Obrazek

grzegorz0plonka
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: grzegorz0plonka » 12 kwie 2011, 11:13

U mnie też zaczęło od 2 temu i stracznie wolno zbuforuje youtube i nie wiem co sie stało. Wydaje sie ze neostrada ma jakies blokadę.
ObrazekObrazek
Dslam HUAWEI Obrazek
Obrazek

rafalxp
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik
Łącze: Modem

Nieprzeczytany post autor: rafalxp » 12 kwie 2011, 12:22

Ciekawe bo w TP jest Content CDN servers, Google Global Cache czyli YT też być może się już zapchało i będą musieli to rozbudować.
W Netii też ostatnio odpalili Google Cache i z tego co mówią YT chodzi tam dość dobrze
Exatel+GTS Energis+Plix+Kix+Dcenter oll w BGP (:
Obrazek
Obrazek

muchakk
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik
Łącze: Neostrada Fiber

Nieprzeczytany post autor: muchakk » 12 kwie 2011, 13:29

Skorzystajcie z tego: http://www.webhostingtalk.pl/topic/2952 ... wa-usluga/ a nie będziecie mieć problemów z YT i innymi serwisami. Wiem bo z tego korzystam :-)
ASMAX
Obrazek

ulth
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: ulth » 12 kwie 2011, 14:08

Jasne, jak sfinansujesz - nie ma sprawy :).

Topic author
Kazioo
Użytkownik
Użytkownik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Kazioo » 12 kwie 2011, 19:29

Galusz pisze:Użyj DNSów od Google 8.8.8.8 a Youtube będzie działał dużo szybciej.

Nic mi te Googlowe DNS-y nie pomogły. Zresztą jeśli zwracają te same adresy serwerów, to chyba nie ma prawa to wpłynąć na transfer.

BTW, jak TPSA będzie kontynuować swoją "politykę" odnośnie Neostrady, to za niedługo będą oferować 40 Mbit, ale z pingami 200ms do wp.pl i youtubem czkającym przy 360p.

Potem pewnie stwierdzą, że te 40Mbit nie brzmi w reklamach już zbyt "cool" i "hiper-szybko" i znowu coś wymyślą...

:evil:

milox
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: milox » 12 kwie 2011, 20:10

U mnie tez tak jest - rano i w nocy smiga bez problemu, poznym popoludniem i wieczorem ogladanie yt to masakra. Neo 6mb
Obrazek

xterritorial
Starszy Użytkownik
Starszy Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: xterritorial » 12 kwie 2011, 20:21

Moznaby zalozyc petycje on-line do TP o zniesienie platnego peeringu do najpopularniejszych serwisow w naszym kraju wiec m.in. do YT.
Nie wiem czy to cos da ale jak sie podpisze kilka tysiecy osob (a jak wiadomo takie petycje maja sile przebicia) to moze w koncu cos z tym zrobia. To skandal, ze szybkie lacza sa sztucznie "chamowane" przez ksiegowych TP.
Neo 10Mbit
Obrazek

milox
Użytkownik
Użytkownik

Nieprzeczytany post autor: milox » 12 kwie 2011, 20:36

xterritorial pisze:Moznaby zalozyc petycje on-line do TP o zniesienie platnego peeringu do najpopularniejszych serwisow w naszym kraju wiec m.in. do YT.
Nie wiem czy to cos da ale jak sie podpisze kilka tysiecy osob (a jak wiadomo takie petycje maja sile przebicia) to moze w koncu cos z tym zrobia. To skandal, ze szybkie lacza sa sztucznie "chamowane" przez ksiegowych TP.

Petycje to oni beda mieli głeboko w...tu trzeba by tradycyjnie (i prosciej), skarga do UKE.
Obrazek

kuba_b
Wiarus
Wiarus
Łącze: Neostrada Fiber

Nieprzeczytany post autor: kuba_b » 12 kwie 2011, 20:43

Jak filmik ściąga się 0,5 Mb/s to porządnie działa na nerwy... Nic nie da się obejrzeć...
Obrazek

grzegorz0plonka
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: grzegorz0plonka » 12 kwie 2011, 20:49

milox pisze:
xterritorial pisze:Moznaby zalozyc petycje on-line do TP o zniesienie platnego peeringu do najpopularniejszych serwisow w naszym kraju wiec m.in. do YT.

Petycje to oni beda mieli głeboko w...tu trzeba by tradycyjnie (i prosciej), skarga do UKE.

Jak najbardziej! jak nic nie pomoże sprawie tpsią to pisz do uke.

U mnie też nie mogę ogladac youtube.
ObrazekObrazek
Dslam HUAWEI Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

psikus
Bywalec
Bywalec

Nieprzeczytany post autor: psikus » 12 kwie 2011, 23:25

muchakk pisze:Skorzystajcie z tego: http://www.webhostingtalk.pl/topic/2952 ... wa-usluga/ a nie będziecie mieć problemów z YT i innymi serwisami. Wiem bo z tego korzystam :-)

Skoro oni sobie potem życzą 10zł miesięcznie za tą usługe, to już lepiej ten program o którym mówiłęm nazywa się SpeedBit Video Accelerator , w wersji free przyśpiesza buforowanie filmików SD, a płatnej wersji również filmiki HD na Youtube, kosztuje on 13$ na rok, czyli miesięcznie wychodzi około 3zł
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat