Obecny stan DSL w Polsce ? + kilka pytań odnośnie usługi

Tutaj dowiesz się wszystkiego o DSL TP

Topic author
mnemo666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2009, 13:52
Łącze: Neostrada
Numer GG: 0

Obecny stan DSL w Polsce ? + kilka pytań odnośnie usługi

Nieprzeczytany post autor: mnemo666 » 19 lut 2018, 14:10

Witam,

Poczytałem trochę na forum odnośnie usługi DSL, jednak wiele postów jest dosyć starych, sprzed wielu lat, dlatego chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy na temat obecnego stanu usług DSL oferowanych przez Orange w Polsce. Obecnie mam neostrade do 10 Mb/s, jednak od wielu lat są z nią problemy i z roku na rok były odczuwalne pogorszenia jakości działania usługi (zwłaszcza wieczorem), zapewne ze względu na fakt, iż coraz więcej osób było podłączanych do sieci, bez zmiany/ulepszania infrastruktury i centrala do której jestem podłączony była sukcesywnie przeciążana i zapychana.

To co mnie interesuje to usługa posiadająca priorytet pakietów w sieci (+ nrt-VBR) i z tego co wyczytałem DSL coś takiego posiada. Chcę aby moje pakiety posiadały wyższy priorytet względem innych użytkowników i nie były dropowane albo opóźniane podczas przeciążeń w centrali / w sieci Orange.

Statystki mojego połaczenia ADSL2+ z 10 dni

Jak widać, wysokie tłumienie, masa róźnego rodzaju błędów, przez to zwiększony przeplot (interleaved depth) i dodatkowe opóźnienia (delay / msec).
Długość linii to chyba trochę ponad 3km, stara infrastruktura (zwykłe miedziaki w studzienkach), która nigdy nie była modernizowana.
Teoretycznie, czy jest sens przejścia na usługę DSL w takim przypadku i czy odczuwalna będzie jakakolwiek poprawa ?
I czy synchronizacja będzie na podobnym poziomie, czy musiałaby być mniejsza, a jeżeli tak to o mniej więcej ile mniejsza ?
Zakładam że na DSL aktywny jest również DLM, w związku z tym dodatkowe pytanie to czy jest możliwe zmniejszenie przeplotu i przypisanie go na stałe do profilu klienta przez technika Orange ?

Reszta pytań w podpunktach:

1) Czy tylko DSL posiada usługę priorytetu pakietów w sieci ? Czy może istnieją inne usługi dostępu do internetu które oferują coś podobnego ? I czy ta usługa w ogóle nadal działa tak jak powinna, bo na forum i w internecie są sprzeczne informacje na ten temat, czyli np. kiedyś działało (bo płaciło się dużo więcej za DSL'a), teraz wszystko leci jednym kanałem jak neo itp.

2) Jeżeli chciałbym zachować neostradę i podłączyć dodatkowo DSL'a (bez telefonu, tak wiem dodatkowe koszta za utrzymanie łącza), to jak to dokładnie wygląda ? Skąd jest ciągniety nowy kabel, czy tylko od jakiegoś punktu dostępowego na ulicy, czy od centralki ciągną może coś lepszej jakości ? (marzenia i mało prawdopodobne, jednak chcę się upewnić ;F) I czy obie usługi możnaby podłączyć do jednego gniazdka ? (każdy kabel i wyjście osobno)

3) W którymś temacie czytałem że jakość usługi zależy od tego do jakiej karty jesteśmy podpięci na centrali (ADSL czy VDSL). Gdzie można uzyskać informacje jakie karty są podopięte np. w mojej centrali ? I czy to faktycznie ma jakiś wpływ, jeżeli DSL'a i tak miałbym zapewne "do 10 Mb/s".

4) Czy można dokupić własny modem do DSL'a ? Nie chciałbym korzystać z tego co daje Orange, ze względu na negatywne opinie, dlatego myśle że warto byłoby dokupić osobno sprzęt pod to łącze. I czy mogą na centrali ustawić aby ten ich złom tylko przepuszał transfer a reszta byłaby obsługiwana przez mój własny sprzęt ? I w razie czego jaki modem byście polecali ?

5) Umowę chciałbym podpisać na 12 miesięcy i tym samym płacić więcej jeżeli usługa faktycznie działałaby prawidłowo i dużo lepiej od zwykłej neostrady. Jednak co w przypadku gdy tak nie będzie i chciałbym zerwać umowę ? Jaka jest obecnie kara i za ile miesięcy w przód musiałbym zapłacić Orange za zerwanie umowy ?

Z góry dzieki za pomoc =)

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator
Posty: 5053
Rejestracja: 22 maja 2010, 20:21
Łącze: Neostrada
Numer GG: 0
Lokalizacja: LUBANJLG/PE3

Re: Obecny stan DSL w Polsce ? + kilka pytań odnośnie usługi

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 19 lut 2018, 17:29

1. Ten priorytet to było dawno i nie prawda.
2. Ciągną nowy kabel do szafy krosowniczej (na elewacji, przy chodniku, w studni), do centrali na pewno nie.
3. Tylko wywiad w salonie ew. info linia, dowiesz się jaką maksymalną szybkość możesz mieć u siebie (czy jest ADSL/VDSL itd.)
4. W DSLu jest problem z wyciągnięciem hasła z modemu ale teoretycznie istnieje możliwość instalacji swojego.
5. Najlepiej będzie jak spytasz na infolinii, płaci się za każdy miesiąc jaki został do końca umowy ale wątpię żeby kara była mniejsza jak abonament ;) pewnie ze 30zł do każdego miesiąca trzeba będzie dodać, ale musisz się sam upewnić.
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Awatar użytkownika

Vieslav
Moderator
Moderator
Posty: 966
Rejestracja: 28 lip 2006, 12:30
Łącze: Wawtel
Numer GG: 0
Lokalizacja: 0-81

Re: Obecny stan DSL w Polsce ? + kilka pytań odnośnie usługi

Nieprzeczytany post autor: Vieslav » 07 mar 2018, 10:03

Ostatnią styczność z DSLem miałem 3 lata temu, jednocześnie używając neostrady. Na tamte czasy DSL, w moim odczuciu, był usługą, o którą dbało się o wiele lepiej niż o neostradę.
1. Tak jak napisał kolega wyżej, ale na pewno pakiety miały inne trasy.
2. Jw. albo puszczą ci DSLa po drugiej, wolnej parze w kablu, który obecnie posiadasz.
3. Na stronie Orange jest teraz bardzo fajna mapka zasięgu, można sprawdzić prędkość "do". Przy twojej odległości od centrali na pewno więcej nie będzie.
4. Nie dostawało się "z automatu" loginu i hasła do usługi. Wszystko konfigurował technik.

Ogólnie rzecz biorąc kiedyś każdy DSL był konfigurowany indywidualnie a priorytetem była stabilność usługi. Pamiętam, że miałem pingi rzędu 15ms, ale biuro znajdowało się nad centralą... Wsparcie techniczne i czas reakcji były na prawdę na wysokim poziomie (dedykowana infolinia).
Tak było kiedyś, jak jest teraz to nie wiem. Tylko wywiad techniczny prawdę ci powie.
Obrazek

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator
Posty: 5053
Rejestracja: 22 maja 2010, 20:21
Łącze: Neostrada
Numer GG: 0
Lokalizacja: LUBANJLG/PE3

Re: Obecny stan DSL w Polsce ? + kilka pytań odnośnie usługi

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 07 mar 2018, 11:30

Dedykowana infolinia jest, nawet w miarę tam ogarniają.
Pomiary linii już od dawna są zdalnie, w momencie zgłoszenia.
Do routera też mają dostęp zdalny.
Więc co mogą to robią praktycznie od ręki.
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości