Tragicznie niski upload - totalna asymetria

Internet VDSL

Topic author
Neostradamus
Nowicjusz
Nowicjusz
Numer GG: 0

Tragicznie niski upload - totalna asymetria

Nieprzeczytany post autor: Neostradamus » 15 mar 2019, 11:54

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Mam neostradę w wersji VDSL od lipca 2015 roku, przez ten okres użytkowany był Funbox 1 (ten stojący) i synchronizacja na nim przez te lata była 45/7), ale ze względu na bardzo zatłoczone pasmo 2.4 GHz w mojej okolicy, zarówno TV jak i laptop dostawały na 2,4 konkretnej czkawki zmuszony byłem wyprosić w Orange wymianę na Funbox 2.0 z 5GHz.

I wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że po wymianie FB1 na FB2 przez około dwa miesiące parametry połączenia były wyśmienite czyli na FB2 synchronizacja 60Mb dl/ 7Mbul. Zdarzały się dni gdzie waliło trochę błędami SES (powiedzmy 5 dziennie) ale nie było tragicznie po max kilka dziennie ale nie zawsze, generalnie SES nie było. Na starym FB1 przy jego synchro 45/7 nigdy nie było SES czasem sporadyczne ES. Jedno co pamiętam to na FB1 był wyższy SNR koło 10-12 dB.

I nagle po 2miesiącach od wymiany FB1 na FB2 (czyli gdzieś w sierpniu 2018) spadł dramatycznie upload, synchronizacja jest max 2Mbit/s. Często jest jednak 1.4 - 1.6 Mbit/s. Przy czym download cały czas zsychronizowany na 50Mbit/s więc jak dla mnie tu jest ok, tylko ten przeklęty upload.
Orange twierdzi że wszystko OK ... ręce opadają

U mnie w bydunku (kamienica w centrum miasta) nie było żadnych działań na okablowaniu, nikt nowy nie dołączył się do NEO itp itd.

Długość linii to jakieś 500m - wiem bo jak zmieniałem z adsl na ten pierwszy FB1 z vdsl to technik sprawdził ile jest kabla do centrali.

Średni SNR 8.8 - 9.2 dB, zmieniony splitter, kable w mieszkaniu ok

w związku z faktem iż zarówno ja jak i żona czasem musimy popracować "zdalnie" ten upload jest chwilami mocno męczący.

Orange twierdzi że wszystko OK ... ręce opadają

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym przypadkiem i czy może coś doradzić, bo juz nie wiem czy wymieniać FB2 na innego FB2 czy kupić np jakiegoś asusa vdsl

dziękuję i pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator
Łącze: Neostrada

Re: Tragicznie niski upload - totalna asymetria

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 15 mar 2019, 12:11

Próbowałeś podmienić zasilacz od FB (zdaje się 12V 2A) na inny model ?
Próbowałeś pominąć splitter? (masz w ogóle telefon analogowy na tej linii?)

Bez analizy widmowej linii tak na prawdę nic nie wiadomo.
Pozostaje pisać reklamacje jeśli już wykonasz moje podpowiedzi, bo na zgłoszenie awarii oni sobie mogą odpisać bujaj się pan bo nic nie gwarantują, jeśli w reklamacji zgłosisz pogorszenie jakości usługi to jest szansa że przyjedzie jakiś pan misiu i zrobi porządny pomiar analizatorem :), mi się tak kiedyś udało ;), bo do reklamacji muszą się ustosunkować.

Piszesz że stara kamienica, w takich budynkach często są cuda, np. gdzieś na linii jakiś stary 30 letni ochronnik przepięciowy który może powodować takie cuda. Czy wszystko masz nowe? od szafy kablowej aż do domu?
http://www.speedtest.net/my-result/3432356442
Oddam w dobre ręce skrypty do routerów z softem BILION i jego wszystkie klony.

Topic author
Neostradamus
Nowicjusz
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: Neostradamus » 15 mar 2019, 12:24

Dzięki Best-boy za szybką odpowiedź,

właśnie tak jak piszesz tu by się prosiło o analizę widmową w całym zakresie jakim daje 17a na tej linii, ale póki co było chyba dwóch chłopaków ... jeden to chyba piekarz a drugi pół godziny myślał nad gniazdkiem. Wkurza mnie to bo w latach 90tych kończyłem technikum elektroniczne i później studia techniczne i akurat wiem czego wymagać, a sytuacja wygląda tak jakby lekarz prosił salową o diagnozę problemu..

Zasilacz też podłożyłem inny tzn. 12V z większym zapasem amperow :-) kurcze nie mam skąd wziąść analizatora widmowego, już myślałem o zakupie innego routera, może lepszy jakościowo chipset modemu coś by więcej tego uploadu wyciągnął, już nie musi być te 7Mbit/s ale choćby 4

właśnie do szafy kablowej do mieszkania jest cały czas ta stara instalacja która ma około 30lat, bo przecież kiedyś każdemu wystarczał stacjonarny, tylko to mnie dziwi za na tej starej do tego czerwca dobrze działał FB1 i do tego sieprnia FB2

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 15 mar 2019, 13:53

Przyjechał by ogarnięty technik, zrobił jeden pomiar w domu drugi w szafie i w 10 minut by wszystko było wiadomo.
Stare instalacje często są łączone przez różne dziwne puszki i stare zardzewiałe krosówki a nie daj boże jeszcze filtry przepięciowy gdzieś wisi na ścianie w piwnicy i kaplica, te zabezpieczenia często właśnie z czasem dostają upływu i robią takie cuda.
Z nimi to czasami najlepiej przygrać głupa i.... (noo panie, popatrz pan, wandal był i wszystko powyrywał... w kamienicy to całkiem niezła opcja ;p) nie ma że boli, będą musieli zrobić :] im szkoda czasu na szukanie "dlaczego kilka Mb uciekło klientowi" bo ich poganiają i rozliczają z efektywności...

W cywilizowanym kraju nie ma takiej opcji że technik do xDSL przyjedzie bez analizatora, tylko u nas :D, Panie działa ? działa ! to co pan chcesz. :mrgreen:

Nie napisałeś czy masz telefon? to jest kolejny haczyk na nich, uparcie twierdzić że trzeszczy, dlatego warto mieć ten zasrany telefon jak się ma xDSL :) (a większość na swoją zgubę go likwiduje) i zostają na lodzie.

Topic author
Neostradamus
Nowicjusz
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: Neostradamus » 18 mar 2019, 8:33

mam stacjonarny mam. takie pytanie kolego BestBoy lub do innych Kolegów ... czy podmieniając chwilowo FB2 np na inną sztuke FB2 lub inny modem DLM "wykrywa" nowe urządzenie sieciowe i rozpoczyna proces stabilizacji łącza na nowo? Znalazłem w komórce fotkę na której FB1 w dniu pozbycia się go na rzecz FB2 osiągał bez problemu 60Mb/s DL i 7Mb/s UL przy 10 ES dziennie i 14.4dB SNR. Przez weekend nie miałem czasu na zabawy z tą nieszczęsną neostradą, może udałoby mi się pożyczyć FB1 albo FB2 od znajomych z pracy. Tylko mam pytanie czy DLM rozpoznaje inny sprzęt i rozpoczyna tą słynną 10dniową stabilizację?

Topic author
Neostradamus
Nowicjusz
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: Neostradamus » 18 mar 2019, 8:37

aha i jeszcze jedno pytanie mocno techniczne czy w VDSL2+ 17a większość "pasma" uploadu idzie w pobliżu granicy 17MHz ? bo jak na złość nie mam analizatora coby podejrzeć widmo ani któregoś z innych sprytniejszych modemów z wykresem widma DL/UL

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 18 mar 2019, 13:59

Przy VDSLu niestety nie jest tak prosto z widmem jak w ADSLu.
https://www.geekzone.co.nz/forums.asp?f ... cid=105744

DLM obrósł mitami
-nie ma żadnych 10 dni, działa cały czas
-nie wykrywa innego urządzenia

Próbowałeś na chwilę całkowicie wywalić splitter i wpiąć linię bezpośrednio w FB?
Wypadało by też choć na chwilę sprawdzić inny router, może temu FB jednak coś się lekko uszkodziło i sam linię zaszumia.

Topic author
Neostradamus
Nowicjusz
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: Neostradamus » 21 mar 2019, 10:52

No i Orange poległ na swoich łączach .... żenada
nikt nic nie wie o co chodzi z tym uploadem, konsultanci zaproponowali rozwiązanie umowy ze względów technicznych i umowę na LTE Orange skoro upload mam poniżej 2Mbit/s wskazanych jako absolutne minimum w umowie Neostrady. eh masakra

Zrobiłem dwa zgłoszenia w temacie i:
1. pierwsze sami rozwiązali ściemniacze że się niby temat rozwiązał
2. drugie jako reklamacje pierwszego strasznie sprawdzili linię i dodatkowo poresetowali porty na centrali i nic z tego jak upload jest 1.3 - 1.4 to tak jest dalej przy ściąganiu 50.

W międzyczasie podłożyłem identycznego FB2 i ta sama sytuacja co na moim czyli dl50/ul1.4. Zmienione kable, zasilacze, splittery i dalej to samo.

Pozostaje więc z tym żyć...

Tak trochę offtopic mam pytanie czy modem/router Asus DSL AC51 ma regulację mocy wifi na pasmach 2.4 i 5GHz ???
Bo tak się nad tym modelem zastanawiam czy troszkę by lepiej nie chodził na tym moim VDSLu ...

Awatar użytkownika

best-boy
Administrator
Administrator

Nieprzeczytany post autor: best-boy » 22 mar 2019, 7:22

Neostradamus pisze:
21 mar 2019, 10:52

No i Orange poległ na swoich łączach .... żenada

konsultanci zaproponowali rozwiązanie umowy ze względów technicznych

Tak trochę offtopic mam pytanie czy modem/router Asus DSL AC51 ma regulację mocy wifi
1.Łączami a zwłaszcza miedzianymi zajmują się zewnętrzne firmy i to często inna w każdym województwie.
2.To i tak cud że padło takie słowo z ich ust, zapisz sobie datę tej rozmowy ;) , była nagrywana, masz ich w kieszeni :D (najwyżej ktoś z roboty wyleci ale co Cię to ;p) - no ale pocieszenie i tak marne.
3.Z tego co wiem to niestety nie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat